Новите умения
През 2016 г. Европейската комисия изготвя своята Нова програма за уменията, която е ключова за развитието на качественото образование. Ева Майдел е докладчик в Европейския парламент по свързаното законодателство. Тя работи за това да бъдат създадени политики за целия съюз, които да помогнат на новото поколение да развива своя потенциал. Новата програма за уменията е изключително важна. В цяла Европа се наблюдава разминаване между това, което образованието предлага на учениците, и това, което бизнесът търси у тях.
Неслучайно изследвания показват, че всеки втори работодател в България среща затруднения да намери квалифицирани служители. Нещо повече: 20% от младите хора в страната нито учат, нито работят. Освен това динамичната икономика ще изисква от днешните първокласници в цяла Европа умения, за които най-вероятно дори не подозираме. За да се възползват в пълна степен от възможностите на новото време, те трябва да притежават нови, гъвкави умения. Те трябва да сa наясно с технологичните процеси, както и да разбират бизнес възможностите, предоставяни от технологиите.
В тази връзка много държави в Европа, включително и България, променят своите образователни системи. Все пак те трябва да отговорят на изискванията не само на настоящето, но и на бъдещето. Но такива съществени реформи изискват политическа воля и силна обществена подкрепа – от съвместното им изготвяне до ефективното им прилагане с участието на всички заинтересовани страни.
Образование България 2030
За да насърчи участието на всички заинтерсовани страни в процесите на образователна реформа, в началото на 2015 г. с група съмишленици Ева Майдел основa сдружение Образование България 2030. Застъпническо обединение на граждански, бизнес и публичен сектор, с мисия повишаване качеството на образованието в страната до 2030 г., днес сдружението е сред най-разпознаваемите образователни неправителствени организации в страната.
Образование България 2030 работи активно по постигането на измерими цели чрез своя ежегоден мониторинг на напредъка по ключови индикатори, информиране на обществеността за предизвикателства и възможни решения и превръщането им в образователни политики чрез застъпничество. Сдружението няма еквивалент в Европа и може да послужи за пример за конструктивен диалог между заинтересованите страни в общата визия за качествено образование за всички.
Други инициативи в образованието
В цяла Европа – за всички възрасти и във всички негови формати – образованието има нужда от високо качество на преподаватели, учебни програми и съдържание, отговарящи на нуждите на икономиката и обществото в XXI век. Toва е от ключово значение за конкурентоспособна икономика и повишаване на качеството на живот.
За да помогне на тези процеси, в последните години Ева Майдел е подкрепяла редица конкретни инициативи, насочени към промотирането на дигитални умения, ученето през целия живот или успешната реализация на младите хора. Като почетен член на Съвета на жените в бизнеса в България тя насърчава младите специалисти и таланти да реализират потенциала си в България. Тя е посланик на кампанията Електронни умения за работни места на Европейската комисия, фокусирана върху значението на дигиталните умения за намирането на работа. Подкрепя и подкрепя и Coder Dojo – глобална мрежа от безплатни клубове за програмиране за деца от 6 до 16 години, както и Европейската седмица на програмирането.