„Финансирането на проекти в България по плана Юнкер ще стане по-лесно след измененията, които приехме днес в Европейския парламент. Пътна или цифрова инфраструктура, свързваща отделни държави или региони, или иновативни енергийни инсталации са само няколко примери за възможни проекти, които са от стратегическо значение за страната ни и ще могат по-лесно да получават инвестиции по Плана“, заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел по повод гласуваното късно снощи в Европарламента предложение за удължаване на плана Юнкер до 2020 г.
Майдел, която е единствен български представител в Комисията по икономически и парични въпроси на ЕП, допълни, че една от промените е отпадане на ограничението за минимална стойност на допустимите проекти. Друго въведение предвижда Европейската инвестиционна банка да взима предвид особеностите на икономиките на различните държави при оценяването на проекти, както и да публикува публично оценката на всеки проект по утвърден списък с критерии.
„В другата част на плана Юнкер – за малки и средни предприятия, българският бизнес е даван за пример в цяла Европа за активността си в търсенето и използването на средства. У нас има подписани споразумения за 202 млн. евро, които ще доведат до почти 1 милиард евро инвестиции. Това е 2% от целия брутен вътрешен продукт на страната ни за 2016 г.“, допълни българският евродепутат.
„Въпреки че постига целта си и увеличи финансирането за бизнеса у нас и в ЕС, ЕФСИ не е панацея. Резултатите ще се временни и непълни, ако не се обърне внимание на цялостната бизнес среда. Това включва промяна на икономически и фискални политики, провеждане до край на често непопулярни реформи. Важно е, че подобряването на инвестиционната среда и улесняването на бизнеса са сред приоритетите в икономичеклска програма на новото правителство“, заяви Майдел.
Българският евродепутат работи пo плана „Юнкер“ и неговия първи стълб – Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) още от момента на създаването му. Тя беше докладчик за групата на ЕНП по доклада за напредъка на ЕФСИ в комисията по вътрешен пазар в Европарламента, чиито текстове в последствие бяха отразени в предложението на Европейската комисия за удължаване на срока на ЕФСИ. Майдел участва в редица информационни срещи и кампании за подобряване на ефективността на Плана и популяризирането му в България.